Najważniejsze bezpieczeństwo - przegląd ochraniaczy łuczniczych
2020-06-26
Choć łucznictwo być może nie kojarzy się ze sportem, w którym można zostać zranionym - nie licząc oczywiście skaleczenia się ostrym grotem strzały – to jednak na łucznika czyha kilka niebezpieczeństw. Można jednak zabezpieczyć się przed nimi dzięki specjalistycznym ochraniaczom łuczniczym. Które są niezbędne, a które opcjonalne? Na czym polega ich działanie? Wyjaśniamy i doradzamy.
Do czego służą ochraniacze łucznicze?
Każdy łucznik podczas strzelania naraża dwie partie swojego ciała – przedramię oraz palce. Sytuacja taka ma miejsce zawsze, obojętnie, czy jest to łuk klasyczny, łuk angielski czy łuk wschodni. Zwalniana cięciwa może uderzyć boleśnie w przedramię , a przy złym jej uchwycie i zwolnieniu - obetrzeć opuszki palców. Ochraniacze łucznicze powstały właśnie po to, aby na te nieprzyjemnie zdarzenia nie były narażone zarówno osoby dopiero rozpoczynające przygodę z łucznictwem, jak i profesjonaliści, którym wypadki również mogą się przydarzyć.
Jakie są dostępne ochraniacze łucznicze?
Sprzęt do ochrony łucznika dzielimy na cztery kategorie: rękawice łucznicze, ochraniacze na palce, plastrony łucznicze oraz osłony przedramienia.
Rękawice łucznicze – ich zadaniem jest ochrona palców, a zwłaszcza najdelikatniejszych części, czyli opuszków. Zalecane są zwłaszcza dla osób, które strzelają z łuków o mocnym naciągu (np. 20 kg). Są także bardzo praktyczne w sytuacji, gdy np. ćwiczy się na otwartej przestrzeni w chłodne dni – osłaniają dłonie przed zimnem. W sprzedaży możemy znaleźć rękawice łucznicze wykonane z różnych materiałów – od skóry po poliester i elastan. Wiele z propozycji ma dodatkowe wzmocnienia na opuszkach palców, a także cechuje się wodoodpornością.
Polecane rękawice łucznicze: Sekula Archery Dukas Brown, Bearpaw Damaskus.
Ochraniacze na palce – o ile rękawica chroni całą dłoń, o tyle tego typu ochraniacze (zgodnie ze swą nazwą) osłaniają same palce, pozwalając uniknąć otarć, obrzęków oraz rozcięć. Zalecane są przede wszystkim osobom dużo ćwiczącym (palce czują!), ale używają ich również profesjonaliści podczas zawodów – poprawiają chwyt strzały i cięciwy. Wykonywane są z różnych materiałów, w tym skóry i zamszu, a w wielu egzemplarzach znajduje się tasiemka, pozwalająca na regulację długości i perfekcyjne dopasowanie do palców.
Plastrony łucznicze – jest to osłona klatki piersiowej, wykonywana z tzw. „oddychającej siatki” (o strukturze plastra miodu). W celu regulacji zaopatrzone są w paski z elastycznej gumy i zapinane na zatrzask.
Polecane plastrony łucznicze: AVALON TEC ONE, Cartel Midas 201 RH, Easton Diamond Black LH M.
Ochrony przedramienia - ich zakładanie polecane jest każdemu, a zwłaszcza osobom strzelającym z łuków bloczkowych o małej wysokości cięciwy (poniżej 7”). Jak dobrać najlepszy dla siebie? Przede wszystkim powinien osłaniać całe ramię i być wygodny w zakładaniu, a ważnym elementem są dwie szyny, które wzmacniają ochronę. Dostępne są w różnych rozmiarach, zaś najlepsze dopasowanie na ręce łucznika/łuczniczki zapewniają elastyczne paski. Ochrony wykonywane są z różnych materiałów – zamszu, skóry, stretchu, a także codrury . Niektóre mają dodatkowe wzmocnienia, podnoszące bezpieczeństwo użytkowania.
Polecane ochrony przedramienia: ElToro ETAS142, MAXIMAL Stretch Slip On, Sekula Archery 352.
W jakie elementy ochronne powinien wyposażyć się łucznik?
Praktycznie rzecz ujmując – we wszystkie. Dotyczy to zwłaszcza początkujących, którzy dopiero muszą wyrobić sobie nawyki, jakie bardziej zaawansowani mają już „we krwi”. To właśnie osoby stawiające pierwsze kroki w tym szlachetnym sporcie są najbardziej narażone na różnego rodzaju kontuzje i zranienia, a ochrona każdej części ciała, mającej styczność z cięciwą oraz grotem, pozwoli zapobiec nieprzyjemnym incydentom. Oczywiście nie oznacza to, że osoby strzelające od lat są całkowicie bezpieczne od wypadków – takie mogą zdarzyć się każdemu.
Dlatego zalecamy ochraniacze łucznicze każdemu, tym bardziej, że wszystkie dostępne są w niezwykle przystępnych cenach.
Polecane
Plastron Cartel Midas 201 RH
76,80 zł brutto/1szt.768 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 69,12 zł/1szt.Cena regularna 99,00 zł brutto/1szt.