Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Trening celności: wybieramy tarcze i cele łucznicze

2020-03-13
Trening celności: wybieramy tarcze i cele łucznicze

 

Łucznictwo to sport, w którym doskonale sprawdza się powiedzenie: „trening czyni mistrza”. Wymagana jest częste ćwiczenie w celu rozwijania swoich umiejętności oraz utrzymania już osiągniętych. Jak często powinien być przeprowadzany? Jak dobrać najlepsze tarcze do tej czynności? Doradzamy!

Częstotliwość treningu łuczniczego

Teoretycznie trening łuczniczy można przeprowadzać codziennie. Jednak praktycznie jest to zadanie niewykonalne z prostego powodu – braku czasu. Wskazane jest, aby trenować 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu mięśnie ani stawy nie odzwyczają się od wysiłku, redukuje się niemal do zera ryzyko przeciążenia, a także „nie zapomina się” wyuczonych umiejętności. Dlatego trening łuczniczy można ustalić tak, aby nie kolidował z pracą oraz życiem prywatnym.

Jak przygotować się do treningu łuczniczego?

Choć wydaje się, że trening łuczniczy rozpoczynamy od wyjęcia strzał i łuku z pokrowców, a następnie strzelaniu, to mylne przekonanie. Rozpocząć trzeba od tych samych czynności, co przed każdym innym treningiem wymagającym użycia siły – a więc rozgrzewki. Oczywiście ze względu na specyfikę łucznictwa, rozgrzewamy mięśnie i stawy rąk. Wystarczy 5-10 minut, aby były przygotowane na naciąganie łuku. Inaczej może dojść do wspomnianego wcześniej ryzyka miejscowych przeciążeń.

Jak rozpocząć trening łuczniczy?

Niezależnie od stopnia zaawansowania oraz intensywności rozgrzewki, trening powinno zaczynać się od strzelania na krótsze dystanse – nawet od 5 metrów. Osoby zaawansowane mogą „na dzień dobry” rozpocząć od 10 metrów. Dopiero po 5-6 seriach poleca się przejść na dalsze odległości.

Wybieramy tarcze i cele łucznicze

Łucznictwo sportowe kojarzy się ze strzelaniem do tarczy – i jest to jak najsłuszniejsze skojarzenie. Jednak tarcza tarczy nierówna, zaś oprócz tarcz są także cele łucznicze. Początkującym poleca się tarcze sportowe klasyczne – czyli z okręgami o różnych wartościach punktowych. Bardziej zaawansowani mogą spróbować strzelania do tarcz papierowych, przeznaczonych dla myśliwych. Najbardziej zaawansowani mogą wypróbować celów łuczniczych. Czym różnią się poszczególne cele od siebie? Najlepiej będzie wyjaśnić to po kolei:
- tarcze papierowe sportowe: mają tę zaletę, że można je umieścić niemal wszędzie – na macie piankowej, słomianej, na otwartej przestrzeni i pomieszczeniu. Dostępne są zarówno kolorowe, jak i tarcze field – czyli czarne z żółtym środkiem. Różnią się pomiędzy sobą średnicami. Praktyka pokazuje, że średnica 40 cm doskonale nadaje się na dystansach do 20 metrów, powyżej tego należy wykorzystać z tarcz o średnicy 60 cm. Powyżej 40 metrów – 80 cm.
- tarcze papierowe z sylwetkami: mamy tu również pola z punktami, ale nie są one zazwyczaj okręgami, zaś ich wartość jest uzależniona od miejsca. Na przykład w przypadku zwierząt najwartościowsza jest klatka piersiowa. Zwierzęta i ptaki są często spotykanym motywem, ale można znaleźć także sylwetki ludzkie.
- tarcze słomiane: można stawiać je na stojakach lub luzem. Wykonywane są ze słomy żytniej, która jest czyszczona, a następnie ręcznie szyta w tzw. „ślimak”. Ścisłość i odpowiednie łączenie poszczególnych zwojów powinny gwarantować jej funkcjonalność i długi czas eksploatacji.
- cele łucznicze: są to wykonane z pianki modele naturalnej wielkości, przedstawiające ptaki i zwierzęta. Można dzięki temu bezkrwawo „zapolować” na dzika, niedźwiedzia oraz ptaki – zaczynając od sów, kończąc na pójdźkach. Cele przeznaczone do umieszczenia na gruncie mają zazwyczaj metalowe pręty, za pomocą których wbija się je w podłoże, aby zachowały stabilność.

Polecane produkty:

Tarcza łucznicza piankowa Avalon Eco 90 x 90 x 7 cm + stojak - Praktyczna tarcza piankowa ze stojakiem dedykowana dla łuków o wadze naciągu ok 30-35 lbs. Zestaw zawiera:matę 90 cm x 90 cm x 7 cm ,stabilny stojak , tarczę papierową FITA ,piny do przypinania tarczy.

Tarcza słomiana malowana 80 cm - poleca się ją dla wszystkich łuczników. Ścisłość i odpowiednie łączenie poszczególnych zwojów gwarantuje jej funkcjonalność i wysoką jakość. W przeciwieństwie do tarcz z kompozytów plastikowych, nie niszczy strzał, ponadto dają się łatwo wyjmować.

Tarcza papierowa 80 cm Fita - tarcza papierowa 80 cm, wzmacniana nicią nylonową Fita Centre 10-6. Przeznaczona do strzelania na dystansie 50 i 30 m.

Polecane

Tarcza papierowa 80 cm Fita - centralna 5 Ring

Tarcza papierowa 80 cm Fita - centralna 5 Ring

2,64 zł brutto/1szt.26.40 pkt.
Cel łuczniczy tarcza słomiana malowana 80 cm

Cel łuczniczy tarcza słomiana malowana 80 cm

159,00 zł brutto/1szt.1590 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 159,00 zł/1szt.Cena regularna 169,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 3097 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Wszystko git, szybka wysyłka
2024-05-17
Szybka wysyłka. Produkt zgodny z zamówieniem.
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel