Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Łuki i kusze dla dziecka - jak wybrać odpowiednie?

2020-06-26
Łuki i kusze dla dziecka - jak wybrać odpowiednie?
 Przyzwyczajanie dziecka do łucznictwa już od pierwszych lat niesie za sobą bardzo pozytywne konsekwencje. Przede wszystkim pomaga w rozwijaniu koncentracji, co później może przełożyć się na skupienie podczas nauki. Inną zaletą ćwiczenia strzelectwa jest systematyczność.
Jednak każdy rodzic, który zamierza posłać dziecko na zajęcia strzeleckie, zadaje sobie pytanie – jaki łuk będzie dla niego najlepszy? A może jednak kusza? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Jaki łuk dla dziecka?

Producenci sprzętu łuczniczego doskonale zdają sobie sprawę, że obecnie ćwiczą z łukami osoby coraz młodsze, dlatego produkują pojedyncze egzemplarze oraz całe zestaw łucznicze dla dzieci. W jaki sposób rozpoznać je w sklepie? Zazwyczaj są one umieszczane w osobnych działach, nazwanych np. łuki młodzieżowe lub łuki dla dzieci, a w ich opisach podane jest, od jakiego wieku dziecko może korzystać z danego łuku (np. - Bear Apprentice to łuk dla dzieci już od 4. roku życia, zaś JX Compound polecany jest od 12. roku życia).

Wiele osób chciałoby jednak wiedzieć, jakie są zasady takiej segregacji wiekowej, czyli – jakie parametry musi spełniać łuk, aby mogło korzystać z niego dziecko w określonym przedziale wiekowym? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dla wszystkich początkujących, w tym dzieci, polecane są przede wszystkim łuki bloczkowe. Ułatwiają one prawidłowe naciągnięcie cięciwy i przyzwyczajają do specyfiki strzelectwa. Istotna jest siła naciągu – młodsi mają łuki o zdecydowanie mniejszej maksymalnej sile, niż dorośli. Parametr ten zazwyczaj określany jest w specyfikacji łuku jako LBS – czyli funty. Co bardzo istotne – maksymalna siła różni się nie tylko w zależności od wieku, ale również i płci dziecka.
Dla dziewczynek naciąg łuku powinien wynosić:
  • do 12 lat: 10-16 LBS
  • od12-18 lat: 17-22 LBS
Dla chłopców prezentuje się to nieco inaczej:
  • do 12 lat: 14-20 LBS
  • od 12 do 18 lat: 21-28 LBS
Jak widać po powyższym zestawieniu, różnice w maksymalnym naciągu pomiędzy chłopcami a dziewczynkami są znaczne.

Drugim istotny parametrem, wpływającym na komfort obsługi łuku oraz przyzwyczajenia się do specyfiki strzelectwa jest – podobnie jak w przypadku osób dorosłych – długość. Przy łukach przyjmuje się dwie zasady wyboru właściwej wielkości. Pierwsza to zmierzenie rozpiętości ramion łucznika/łuczniczki, a następnie podzielenie wyniku pomiaru przez 2,5. Otrzymany iloraz pokazuje, jaką długość powinien mieć łuk. Alternatywna metoda to wzięcie wzrostu dziecka w milimetrach (np. 1500 mm, czyli 150 cm) i podzielenie go przez 2,5. Iloraz pokazuje optymalną długość łuku w milimetrach. Czyli przy wspomnianych 1500 mm będzie to 600 mm, a więc 60 cm.

Łuk ze wspomaganiem – doskonałe rozwiązanie na początek

Oprócz parametrów stricte technicznych warto także wybrać łuk, który będzie mieć rozmaite dodatki, pomagające w stawianiu pierwszych kroków w łucznictwie. Różnią się one w zależności od konkretnego modelu łuku. W jednych (np. Poe Lang) jest to mostek na prowadzenie strzały wraz z podpórką, inne są sprzedawane wraz z zamontowaną na cięciwę ochroną, która osłania palce młodego człowieka przed rozcięciem lub skaleczeniem.

Tu od razu warto wspomnieć o różnych dodatkach, które mogą przydać się początkującym – rękawicach łuczniczych, osobnych ochraniaczach na palce oraz plastronach. Są one dostępne w wielu rozmiarach, dlatego nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniego dla dziecka. Bardzo pozytywny jest fakt, że zarówno dodatki ochronne, jak i same łuki nie są drogim wydatkiem i spokojnie da się zmieścić w kilkuset złotych.

Kusze dla dzieci - wybieramy najlepsze

Kusze dla dzieci nie są tak popularne, jak łuki klasyczne i bloczkowe, a jeśli szukamy ich online, np. na Allegro, najczęściej pokazują się linki prowadzące do kusz-zabawek na przyssawki czy piłeczki piankowe. Jednak są również bardziej „prawdziwe” modele, jak kusza dla dzieci Petron. Mają one za zadanie przygotować młodego człowieka do „dorosłych kusz”, w których używa się bełtów.

Wszystkie modele kusz dla dzieci, które obecnie dostępne są na rynku, zostały wykonane przede wszystkim z tworzyw sztucznych. Choć współczesne, „duże” kusze powstają z innych materiałów, ciężko obecnie znaleźć ich odpowiedniki dla juniorów, dlatego – chcąc nie chcąc – dziecko jest na nie skazane. Nie oznacza to, że są złe – również przyczyniają się do ćwiczenia oka, cierpliwości oraz systematyki. W zależności od konkretnego modelu kuszy, może mieć ona różne pomocne dodatki, ułatwiające życie – na przykład podnóżek, dzięki któremu można strzelać w pozycji leżącej (a nawet siedzącej), laserowy celownik czy różnego rodzaju zabezpieczenia, blokujące bełt przed przypadkowym wystrzeleniem.

Co ciekawe, w przypadku kusz dla dzieci nie ma żadnych konkretnych kryteriów doboru, poza jej wielkością. Tutaj sprawa jest prosta – kusza powinna mieć taką wielkość, żeby dziecko mogło swobodnie trzymać ją w dłoniach. I to w sumie jedyne kryterium. Jeśli jednak myślimy o tym, aby kiedyś strzelało z prawdziwej kuszy, wówczas warto, aby każdy kolejny model miał mniej udogodnień, co przyzwyczai młodą kuszniczkę (lub młodego kusznika) do prawdziwych kusz.

Co lepsze dla dziecka – łuk czy kusza?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna – łuk. Dlaczego? Wynika to ze wszystkich zalet, jakie płyną z tej broni. Nie chodzi tu tylko o koncentrację i cierpliwość, ale również wpływ na rozwijające się ciało. W łuku cały proces celowania angażuje wszystkie partie ciała – wymagana jest prawidłowa postawa (co pozytywnie wpływa na kręgosłup), odpowiednie rozstawienie nóg, używanie mięśni do naciągnięcia cięciwy, itp. W przypadku kuszy wszystko wykonuje za człowieka mechanizm. Jeśli więc chcemy, aby potwierdziło się powiedzenie, że „sport to zdrowie”, łuk będzie zdecydowanie lepszy wyborem dla młodego organizmu. 

Jeśli jednak chodzi o samo ćwiczenie celności, wówczas kusza będzie całkiem przyjemnym rozwiązaniem i nie absorbującym tak bardzo jak łucznictwo.

Polecane

Łuk młodzieżowy Poe Lang 140cm/51"

Łuk młodzieżowy Poe Lang 140cm/51"

88,16 zł brutto/1szt.881.60 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 93,11 zł/1szt.Cena regularna 99,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3057 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Sprawnie i szybko - polecam
2024-03-31
Szybka obsługa zakup bez problemu polecam
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel