Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Łuk klasyczny czy bloczkowy? Co wybrać?

2020-03-13
Łuk klasyczny czy bloczkowy? Co wybrać?
Każdy, kto choćby rozpoczyna swoją przygodę z łucznictwem, z pewnością słyszał, że istnieją dwa rodzaje łuków – zwykłe oraz bloczkowe. Na czym polegają między nimi różnice oraz dla kogo polecić jeden, a dla kogo drugi?

Czym różni się łuk klasyczny od bloczkowego?

Łuk klasyczny to - ogólnie mówiąc – łuk bez bloczków, czyli składający się z mocowanych do majdanu ramion oraz cięciwy. W ciągu wieków dochodziły do niego różne współcześnie używane dodatki, jak np. celownik, stabilizator, podstawka na strzałę, itp. Zasada działania jest prosta – nakładamy strzałę na cięciwę, za pomocą siły mięśni naciągamy ją i strzelamy we wskazanym kierunku.
Łuk bloczkowy to przykład zaprzęgnięcia technologii w celu poprawy wydajności oraz komfortu użytkowania. Oprócz wszystkich elementów łuku klasycznego mamy tu również bloczki oraz ich kable. Systemów bloczkowych jest kilka, ale ich zastosowanie ma jeden, wspólny cel – nie trzeba wkładać takiej ilości siły w naciągnięcie cięciwy. Według różnych opracowań, bloczki zmniejszą ten wysiłek nawet czterokrotnie! Bloczki umożliwiają trzymania naciągniętej strzały bez większego wysiłku, co z kolei wpływa na lepsze celowanie.

Który łuk lepiej wybrać?

Porównując oba łuki ze sobą, łuk bloczkowy okazuje się znacznie wygodniejszy. Dla kogo zatem klasyczny, a dla kogo bloczki? Kryteria podziału mogą być następujące:

- siła fizyczna – osobom słabszym lepiej będzie strzelać z łuku bloczkowego, który nie wymaga takiej siły do naciągu, co klasyczny
- poziom zaawansowania – początkującym łatwiej będzie opanować celowanie i nakładanie strzały przy łuku bloczkowym

Osoby, które trenują łucznictwo od lat, podsumowują wybór tak: „łuk bloczkowy jest łatwiejszy w obsłudze, a to łuk klasyczny daje pełną satysfakcję ze strzelectwa.”

Dlatego polecamy zacząć od bloczkowego, a potem przejść na klasyczny.

Ek Archery Protex 40# - łuk bloczkowy, polecany zarówno początkującym jak i zaawansowanym dorosłym łucznikom. Ramiona łuku zostały wykonane z włókna szklanego, majdan zaś z aluminium. Całość odporna jest na uszkodzenia mechaniczne oraz niewrażliwa na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.
Jandao Beginner – łuk klasyczny dla początkujących i średniozaawansowanych łuczników. Ramiona w czarnej kolorystyce wykonane z drewna klonowego i włókna szklanego metodą laminowania. Zaletą tego modelu jest możliwość złożenia go w pudełko, co ułatwia transport.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3053 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-07
szybka i profesjonalna obsługa
2024-03-18
Szybko i sprawnie, bardzo dobry kontakt.
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel