Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kilka świetnych łuków młodzieżowych do 200 złotych! Nasze propozycje!

2021-05-18
Kilka świetnych łuków młodzieżowych do 200 złotych! Nasze propozycje!

Jeśli nasze dziecko chce rozpocząć przygodę z łucznictwem, powinniśmy umieć mu podpowiedzieć, jaki model będzie dla niego najlepszy. Świetnie sprawdzają się tu łuki młodzieżowe, które można już kupić za mniej niż 200 zł. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy łuk. Poznajmy też 5 świetnych i sprawdzonych modeli - oto nasze propozycje!

Łuk - co o nim wiemy?

Łuk to jedna ze starszych broni miotających. Według badaczy ludzkość używała je od co najmniej 35 tys. lat. Dawniej służyły głównie do magazynowania energii mechanicznej i podczas bitew. Dzisiaj wykorzystuje się je najczęściej w celach sportowych oraz rozrywkowych.

Dla niewprawnego oka każdy łuk wygląda tak samo lub w miarę podobnie, lecz różnice widać, gdy bliżej przyjrzymy się konkretnym elementom. Jego konstrukcja jest nieskomplikowana - łuk złożony jest z łęczyska (sprężystego pręta lub listwy) oraz cięciwy, czyli linki łączącej oba końce pręta. Przymocowania jest ona do łuku w miejscach zwanych gryfami. Najważniejsze więc, aby zwrócić uwagę na to, jak prezentują się te dwa główne elementy - łęczyska i cięciwa.

W pierwszym przypadku pamiętajmy, że muszą być one wykonane z elastycznego materiału, na tyle, by mogły ulegać odwracalnemu odkształceniu, które zachodzi poprzez ręczne naciągnięcie cięciwy. Ta zaś musi mieć postać dość cienkiej nierozciągliwej, ale odpowiednio wytrzymałej linki, żeby nie pękała, jak łęczysko prostowane jest po strzale.

Pierwszy łuk - jaki powinien być?

Jak wspomnieliśmy, łuk dla początkującego nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ już za mniej niż 200 zł kupimy porządny model. Chociaż dostępne są dwa rodzaje łuków - klasyczny i bloczkowy, to dla amatora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z łucznictwem, zdecydowanie lepszy jest łuk bloczkowy. To dlatego, że strzelanie z niego jest o wiele łatwiejsze niż z klasycznej konstrukcji, głównie przez to, że oddawanie silnych strzałów nie wymaga konieczności używania dużej siły. Dzieje się tak, ponieważ obciążenie spoczywa na bloczkach, a nie jak w przypadku łuku klasycznego - na mięśniach strzelca. Niedoświadczone osoby mogą mieć więc problem, żeby poradzić sobie z takim wysiłkiem.

Poza tym jest to idealny łuk dla początkującego, gdyż ułatwia opanowanie specyfiki nakładania strzały oraz celowania, czyli absolutnych podstaw. Przed kupnem koniecznie też oceńmy, jaką siłą naciągu charakteryzuje się interesujący nas model. Musi być ona oczywiście odpowiednia do wieku, zwłaszcza jak poszukujemy łuku dla dziecka. Określana jest ona w kilogramach lub LBS (dziewczynki do lat 12 - 10-16 LBS, od 12 do 18 - 17-22 LBS, chłopcy do lat 12 - 10-16 LBS, od 12 do 18 lat - 21-28 LBS).

Jakie łuki można polecić?

Biorąc te czynniki pod uwagę, wskażmy 3 świetne łuki młodzieżowe do 200 złotych!

  1. Pierwszy z wymienionych - łuk bloczkowy Bear Apprentice marki Bear Archery - jest tak skonstruowany, że bez przeszkód mogą z niego korzystać najmłodsi, już czterolatkowie. Dostępny jest w zestawie z dwoma strzałami z włókna szklanego i tarczą papierową, żeby trenować celność. Ma długość 27 cali, trwałe kompozytowe ramiona, przeznaczony dla osób praworęcznych. Łuk nie tylko łatwo się naciąga, ale i jest bezpieczny dla użytkownika, między innymi przez ochronę palców na cięciwie. Bear Archery to marka numer 1 w Stanach Zjednoczonych, gdzie łucznictwo jest bardzo popularne, a wiedza o nim przekazywana z pokolenia na pokolenie.
  2. Marka Bear Archery ma w swojej ofercie wiele łuków dla dzieci i młodzieży - do tej grupy zaliczymy też model, który jest przeznaczony dla trochę starszych dzieci, mających więcej niż 9 lat. Jest większy rozmiarowo od poprzednio opisywanego modelu - jego długość to 129 cm, naciąg zaś ma 20-28”. Łuk Crusader sprzedawany jest z całym kompletnym zestawem, w jego skład wchodzą 2 strzały z włókna szklanego, ochrona przedramienia i palców, kołczan, tarcza papierowa.
  3. Zestaw łuczniczy Eagle zawiera praktycznie wszystko, co niezbędne, aby rozpocząć fascynującą przygodę z łucznictwem: łuk Poe Lang 44”, trzy drewniane strzały, tarczę słomianą o średnicy 65 cm i tarczę papierową z pinami do przyczepiania. To model w sam raz dla dzieci oraz młodzieży.

Jak widać, wybór łuków w rozsądnej cenie jest duży, łatwo więc zacząć przygodę z łucznictwem, nie wydając na to hobby wielu środków pieniężnych.

Polecane

Łuk Bear Crusader z zestawem Rh/LH

Łuk Bear Crusader z zestawem Rh/LH

238,38 zł brutto/1szt.2383.80 pkt.
Zestaw łuczniczy Eagle 115cm/44"

Zestaw łuczniczy Eagle 115cm/44"

222,81 zł brutto/1szt.2228.10 pkt.
Łuk bloczkowy dla dzieci Bear Valiant z zestawem

Łuk bloczkowy dla dzieci Bear Valiant z zestawem

147,39 zł brutto/1szt.1473.90 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3057 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-31
Szybka obsługa zakup bez problemu polecam
2024-03-11
gdy pojawiają się problemy z zamówieniem błyskawicznie i na korzyść klienta rozwiązują problem
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel