Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki łuk wybrać na początek?

2019-12-19
Jaki łuk wybrać na początek?
Rozpoczynając przygodę z łucznictwem, każdy staje przed dylematem – jaki łuk wybrać, aby rozwijać swoje umiejętności? Choć w sklepach i na zdjęciach w Internecie wszystkie wyglądają podobnie, różnice tkwią w takich elementach, jak konstrukcja, wymagana waga naciągu czy dodatki ułatwiające posługiwanie się łukiem do strzelania. Niektórzy producenci oznaczają nawet w samej nazwie modele dla początkujących, np. Jandao Beginner, czyli Jandao dla początkujących. W tym tekście wyjaśnimy, jaki budżet przygotować na pierwszy łuk dla początkującego, jakie są różnice pomiędzy bloczkowym a klasycznym, dlaczego zwracać uwagę na maksymalną siłę naciągu. Zaprezentujemy także kilka polecanych łuków dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym szlachetnym sporcie.

Jaki budżet na pierwszy łuk?

Planując zakup pierwszego łuku, musimy oczywiście wiedzieć, na jaki wydatek się przygotować. Laikowi przejrzenie samej oferty sklepu nic nie powie – można trafić tam zarówno na modele kosztujące kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Na szczęście łuk dla początkującego nie wymaga aż takich nakładów finansowych. Jak i w każdej innej dziedzinie sportu, tak i tu podstawowy sprzęt, który ma dopiero posłużyć do nauki, nie jest drogim wydatkiem. Dobre łuki dla młodzieży i dzieci, pozwalające na opanowanie techniki i celowania, to wydatek poniżej dwustu złotych. W przypadku dorosłych rzecz prezentuje się nieco inaczej – tutaj dobry będzie zarówno łuk dla początkującego za 300, jak i 600 złotych. Skąd takie różnice w cenach? Elementów jest kilka, a podstawowym choćby sama wielkość łuku – co wymaga użycia większej ilości materiałów, niż w modelu przeznaczonym dla młodszych, a co za tym idzie – wzrasta cena.

Podsumowując - zakup łuku na początek nie będzie dużym wydatkiem i nie musisz się go obawiać, niezależnie od tego, czy kupujesz go dla siebie, czy dziecka.

Łuk klasyczny a łuk bloczkowy - który wybrać?

Przed rozpoczęciem swojej przygody z łucznictwem sportowym należy pamiętać o tym, że istnieją dwa główne rodzaje łuków – klasyczne oraz bloczkowe. Jakiego rodzaju łuk dla początkującego będzie lepszy? Zdaniem ekspertów oraz osób strzelających relaksacyjnie od wielu lat, zdecydowanie bloczkowy. Dlaczego? Aby to wyjaśnić, należy najpierw wiedzieć o różnicach konstrukcyjnych pomiędzy obydwoma. Łuk klasyczny to po prostu majdan i cięciwa. Siła strzału zależy od naciągnięcia cięciwy, co z kolei wymaga użycia mięśni strzelca. Łuk bloczkowy ma za zadanie umożliwić oddawanie silnych strzałów bez konieczności używania dużej siły – tutaj obciążenie biorą na siebie bloczki, które nawet czterokrotnie zmniejszają wymagania związane z tym wysiłkiem.

Dlatego właśnie model bloczkowy uznawany jest za lepszy łuk dla początkującego. Mięśnie osoby, która zaczyna dopiero strzelać, nie są jeszcze przyzwyczajone do wysiłku tego typu – taki łuk ma za zadanie pomóc z oswojeniem się z naciąganiem cięciwy. Ponadto ma inne zalety – ułatwia opanowanie specyfiki nakładania strzały oraz celowania.

Jaka siła naciągu?

Siła naciągu to element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Musi być ona odpowiednia do wieku osoby korzystającej z łuku. Wszak trudno by sobie wyobrazić, aby ośmioletnie dziecko mogło spełnić wymagania dotyczące naciągu dużego łuku dla osoby dorosłej! Dlatego producenci podają ten parametr przy każdym modelu, określając go w kilogramach lub LBS (funtach). Istotny jest nie tylko wiek, ale również i płeć strzelca. Prezentujemy poniżej informacje, które pozwolą wybrać najlepszy łuk dla początkującego młodego łucznika i łuczniczki, a także dorosłych:

 • chłopcy do lat 12 – 14-20 LBS
 • dziewczynki do 12 lat – 10-16 LBS
 • chłopcy 12-18 lat – 21-28 LBS
 • dziewczynki 12-18 lat – 17-22 LBS
 • mężczyźni od 17 lat – 30 – 35 LBS
 • kobiety od 17 lat – 24-28 LBS


Łuki dla początkujących – dzieci i młodzież

Dla młodszych łuczników można zaproponować kilkanaście różnych modeli. Ważna jest odpowiednia długość – w przypadku łuków bloczkowych przyjmuje się, że należy podzielić przez 2,5 cm rozpiętość ramion użytkownika. Wynik da nam odpowiednią długość dla łuku bloczkowego. W przypadku łuków klasycznych mamy nieco inne podejście – tutaj uznaje się za dobry łuk taki, który ma 10 cm mniej, niż wynosi wzrost osoby strzelającej.

Dla młodszych łuczników i łuczniczek mamy trzy warte uwagi propozycje:

 • zestaw łuczniczy Eagle – zawiera wszystko, co potrzeba, aby rozpocząć przygodę z łucznictwem; jego głównym elementem jest oczywiście łuk (Poe Lang 44”) z trzema strzałami drewnianymi oraz tarcza papierowa z pinami do przyczepiania i tarcza słomiana o średnicy 65 cm;
 • zestaw z łukiem JX Classic – łuk JX Classic wraz z trzema strzałami z włókna szklanego, tarczą papierową z pięcioma okręgami, o średnicy 80 cm oraz matą słomianą, nadaje się do użytkowania już od ósmego roku życia;
 • zestaw z łukiem JX Compound - łuk bloczkowy JX Compound z trzema strzałami (materiał wykonania – włókno szklane), słomiana tarcza o średnicy 65 cm oraz tarczą papierową (średnica 80 cm).

Łuki dla początkujących – dorośli

W przypadku dorosłych zasady doboru łuku klasycznego i bloczkowego są takie same. W ich przypadku polecamy same łuki, dzięki którym będą mogli ćwiczyć się w strzelaniu na strzelnicy lub własnej posesji – tarcze do nich można bez problemu dokupić.

 • Łuk sportowy Ragim Matrix Evo – solidny i łatwy w obsłudze, jego uchwyt został opracowany tak, aby dostosować rękę łucznika do właściwej pozycji, co znacznie ułatwia naukę. W zestawie znajduje się cięciwa oraz podstawka pod strzałę, ma również otwory do zainstalowania celownika, stabilizatora oraz buttona.
 • Ragim Black Bear RH 58 – jednoczęściowy łuk refleksyjny 58”, którego majdan został wykonany z egzotycznego afrykańskiego mahoniu, który przepięknie kontrastuje z czarnym włóknem szklanym na ramionach. Model ten ma wyprofilowaną półkę pod strzałę i wygodny uchwyt, który zapewnia tę samą pozycję dłoni na majdanie za każdym strzałem. Łuk ten jest wyjątkowo dynamiczny i zapewnia naciąg nawet do 31".


Polecamy także inne modele łuków dla początkujących – szeroki wybór znajdziesz w sklepie E-Luk.pl – zobacz już dzisiaj!


Wysoka jakość w doskonałej cenie.

Polecane

Zestaw łuczniczy Eagle 115cm/44"

Zestaw łuczniczy Eagle 115cm/44"

222,81 zł brutto/1szt.2228.10 pkt.
Łuk sportowy Ragim Matrix Evo

Łuk sportowy Ragim Matrix Evo

444,83 zł brutto/1szt.4682.40 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3054 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Dziękuję za realizację zamówienia.Jestem bardzo zadowolony.Przesyłka dotarła do mnie bardzo szybko z zawartością dokładnie taką na jaką czekałem. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych i radosnych Świąt
2024-03-06
Jak zawsze super. Pozdrawiam ekipę
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel