Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać dobry łuk myśliwski? Nasze porady!

2020-06-26
Jak wybrać dobry łuk myśliwski? Nasze porady!
Łuk myśliwski służył – i w niektórych przypadkach nadal służy – do polowań na zwierzynę. Jednak w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim stosowany podczas zawodów i do relaksującego strzelania do tarczy. Co trzeba o nim wiedzieć i w jaki sposób wybrać najlepszy łuk myśliwski na swoje potrzeby?

Czym charakteryzuje się łuk myśliwski?

Łuk myśliwski to zazwyczaj łuk bloczkowy z ulepszeniami, mającymi na celu podniesienie komfortu użytkowania. Jakie to ulepszenia? Jednym z najczęściej spotykanych jest specjalnie wyprofilowana półka pod strzałę. Sama konstrukcja łuku bloczkowego umożliwia dłuższe trzymanie cięciwy oraz uzyskanie znacznie mocniejszej siły naciągu, niż w przypadku łuku klasycznego.

W jaki sposób wybrać najlepszy łuk myśliwski dla siebie?

Łuk myśliwski należy dobrać przede wszystkim pod kątem zaawansowania użytkownika. Osoby początkujące powinny wybierać łuki bloczkowe, które lepiej pomagają w opanowaniu celowania oraz nakładania strzały. Jeśli jednak ma się już doświadczenie strzeleckie, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyborem był łuk klasyczny myśliwski. W przypadku osób doświadczonych, ale nie cieszących się dobrą siłą fizyczną, łuk bloczkowy również jest polecanym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga takiej siły naciągu, jak klasyczny.

Przy wyborze łuku myśliwskiego należy zwrócić uwagę wzrost użytkownika – sprzęt musi zostać dobrany pod jego kątem. Problemem może być to, że wielkość łuku podaje się calach. Można jednak łatwo przeliczyć to na centymetry, dzieląc przez 2,5. Na przykład osoby mające 175 cm wzrostu (czyli 1750 mm) powinny wybrać łuk mający 70 cm (czyli 700 mm). 

Druga istotna cecha takiego łuku to siła naciągu. Im jest ona większa, tym silniej uderza strzała. Jednak osoby początkujące powinny zacząć od słabszych, a dopiero potem przejść na silniejsze.Dla początkujących w sporcie łuczniczym pań polecane są łuki o maksymalnej sile naciągu wynoszącej 25 funtów, a dla panów – maksymalnie 30 funtów. Dopiero po przyzwyczajeniu się do takich wartości można spróbować ich zwiększenia.

Jakie łuki myśliwskie warto polecić zaawansowanym?

Łuki myśliwskie dla zaawansowanych to zazwyczaj modele klasyczne, wykonane z wysokiej jakości drewna. Cechują się doskonałymi parametrami technicznymi, dzięki czemu w rękach osoby doświadczonej stają się niezwykle celna bronią. Z polecanych modeli warto wymienić:
  • Fred Bear Cheyenne – model 55”, wykonany z twardego drewna klonowego ze wzmocnieniami z włókna szklanego i cięciwą flamandzką.
  • Bear Kodiak Magnum – wysokiej jakości łuk tradycyjny, wywodzący się bezpośrednio od popularnego modelu Bear 59 Kodiak. Wykonany został z jednego kawałka drewna klonowanego, wzbogacanego dodatkowo włóknem szklanym. Dostępne są dwie, różniące wykończeniem wersje: połyskująca oraz satynowa.
W przypadku łuków bloczkowych godne polecenia to:
  • Bear Status EKO RealTree Edge – solidny łuk bloczkowy z wygodnymi opcjami regulacji siły naciągu pomiędzy 26 a 30”. Kolejną jego zaletą są tłumiki drgań, umieszczone na cięciwie i ramionach, co poprawia korzystanie z łuku.
  • Bear Kuma 2018 – łuk bloczkowy z naciągiem regulowanym w zakresie 25,5-30”,  z majdanem BearCage – jest on smukły i wydrążony, co gwarantuje jednocześnie wysoką wytrzymałość, jak i umożliwia redukcję wagi całości. Jego zaletą są ponadto tłumiki SonicStops, które znacznie redukują wibracje.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3052 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Polecam!!!
2024-03-06
Jak zawsze super. Pozdrawiam ekipę
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel