Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dopasuj i wybierz najlepszy kołczan łuczniczy!

2020-07-21
Dopasuj i wybierz najlepszy kołczan łuczniczy!

Co to jest kołczan - wie to każdy, kto choćby raz w życiu oglądał łuczników. Jest to futerał, w którym strzelec nosi swoje strzały. Może być noszony na plecach, jak i na boku. Zazwyczaj ma on 2-4 komory, w których znajdują się różnego rodzaju strzały. W jaki sposób dobrać kołczan dla siebie? Jaka jest różnica pomiędzy kołczanem sportowym, tradycyjnym, a doczepianym do łuku? Wyjaśniamy i doradzamy.

Różnice między kołczanami

Kołczan sportowy to – zgodnie z nazwą - pokrowiec dedykowany osobom startującym w różnego rodzaju zawodach strzeleckich. Dlatego największy nacisk kładzie się tutaj na praktyczność w połączeniu z wygodą, a niektóre egzemplarze mają także kieszonki do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów łuczniczych. Kołczany sportowe wykonuje się zazwyczaj z tworzyw sztucznych.

Kołczan tradycyjny różni się od sportowego tym, że ma przypominać tradycyjne łuki, używane w średniowieczu, dlatego stawia się tu na wygląd oraz funkcjonalność - co oczywiście nie oznacza rezygnacji z wygody użytkowania. Jednak tutaj znajdziemy znacznie mniej egzemplarzy z tworzywa, a znacznie więcej z takich materiałów, jak skóra czy syntetyczny dżins.

Kołczan mocowany do łuku - jest przykręcany do majdanu łuku bloczkowego lub innego, który wyposażono w gwinty pod celownik. Stosowanie takiego kołczanu mocowanego do łuku pozwala na szybkie sięganie po kolejne strzały. Kołczany tego typu dedykowane są przede wszystkim zaawansowanym.

Jak dobrać najlepszy kołczan dla siebie?

Pierwszym kryterium doboru nie jest to, jakiego łuku używa osoba strzelająca, ale jak często to robi. W przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z łucznictwem, ilość treningów jest zdecydowanie większa, niż w przypadku doświadczonych. Oznacza to, że znacznie częściej sięgają po strzały. Dlatego kołczan dla początkującego powinien cechować się dużą wytrzymałością. Tworzywo sztuczne jest raczej niewskazane – polecany jest za to dżins syntetyczny, jednak w jego przypadku należy pamiętać, że nie lubi wilgoci, dlatego dobrze przechowywać go w suchym miejscu.

Dopiero wówczas, gdy wiemy, jakiego materiału poszukujemy, możemy szukać kołczanów dopasowanych długością do używanych strzał. Trzeba także ustalić, ilu używa się ich w czasie treningu – od tego zależy ilość komór, która będzie interesować nabywcę. W kołczanie znajdują się maksymalnie cztery komory. Warto pamiętać, że niektóre egzemplarze mają kieszonki, w których można przechowywać drobne akcesoria i przedmioty, a pomiędzy komorami mogą znajdować się przegrody do przechowywania np. rękawic. Należy zastanowić się, czy takie dodatki będą potrzebne - jeśli nie, można spokojnie je sobie odpuścić.

Na koniec warto pamiętać o sposobie noszenia. Przed zakupem kołczanu warto go przymierzyć, aby sprawdzić, czy paski nie są zbyt ciasne, a jeśli są – czy da się je poluzować. Im większe możliwości regulacji – tym lepiej. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku młodszych łuczników i łuczniczek, którzy w miarę upływu kolejnych lat będą rośli. Dzięki możliwościom regulacji nie trzeba będzie zmieniać kołczanu co rok-dwa.

Jakie kołczany można polecić?

Wśród wielu interesujących modeli kołczanów sportowych warto zwrócić uwagę na te dwa egzemplarze:
 
  • Kołczan na plecy Bearpaw LONG - został wykonany z wytrzymałej skóry najwyższej jakości. Jest bardzo przestronny – ma miejsce na ponad 20 strzał. Przeznaczony do noszenia na ramieniu. Jego pasek może być indywidualnie dopasowany.
  • Cartel Midas Plus - wykonany z poliestru, niezwykle estetyczny i z czterema tubami. Dzięki temu będzie pasował każdej osobie, niezależnie od tego, czy preferuje ona łuk bloczkowy czy łuk klasyczny. Polecany dla osób średniozaawansowanych.
 
Jeśli chodzi o kołczany skórzane, czyli tradycyjne, tutaj można polecić:

Herbis półokrągły pleciony typ 2 – niezwykle estetyczny kołczan tradycyjny, którego przekrój poprzeczny jest półokrągły, co sprawia, że jego płaska część przylega bezpośrednio do pleców i czyni go wygodniejszym oraz bardziej stabilnym. Mieści do 12 strzał.

Sekula Archery "Sunset" - kołczan tradycyjny, wykonany z naturalnej skóry. Mieści do 15 strzał, ma także kieszeń, w której bez problemu zmieszczą się rękawice, bandana czy inne drobiazgi.

Polecane

Kołczan na plecy Bearpaw LONG

Kołczan na plecy Bearpaw LONG

543,75 zł brutto/1szt.5437.50 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3053 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Wszystko zgodnie z zamówieniem. Produkt odebrany dwa dni od zamówienia
2024-03-25
Polecam!!!
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel