Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dobra zabawa w gronie znajomych? Zdecydowanie Archery Tag!

2020-02-10
Dobra zabawa w gronie znajomych? Zdecydowanie Archery Tag!

Archery Tag to nowy rodzaj aktywnej rywalizacji, który zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Daje mnóstwo zabawy i radości osobom w każdym wieku, a dodatkowo pozwala zadbać o kondycję fizyczną. Na czym polega i co warto o niej wiedzieć?

Archery Tag, czyli strzały zamiast paintballa

Wyjaśniając, czym jest Archery Tag, nie sposób nie porównać tej zabawy do paintballa. O ile jednak w paintballu uczestnicy po prostu naciskają spust karabinka czy pistoletu załadowanego kulkami z farbą, tak tutaj używa się łuków oraz specjalnie przygotowanych strzał. Podobnie jak przy paintballu, tak i w Archery Tag można rywalizować indywidualnie bądź zespołowo, brać udział w scenariuszach lub luźnych bitwach, a pole gry ma rozmaite wymiary i wypełniają je różnego rodzaju przeszkody. To właśnie ze względu na te wszystkie podobieństwa zabawa ta określana jest również terminem „paintball łuczniczy”. Choć nie brzmi ona atrakcyjnie, doskonale oddaje istotę sprawy.
Przewagą nad tradycyjnym paintballem jest przede wszystkim specyfika używanego sprzętu, a więc łuków. O ile pistoletem z kulkami po prostu celujemy i naciskamy spust, a jedyna interakcja to wymiana magazynka, o tyle w przypadku łuku musimy zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do jego naciągnięcia, a także włożyć w tę czynność wysiłek. Samo celowanie również różni się od strzelania – zazwyczaj przed zabawą gracze ćwiczą celowanie do tarcz, aby „wyczuć”, z jaką siłą strzelić, by trafić do celu.
Oczywiście perspektywa trafienia strzałą kojarzy się automatycznie z bólem. Należy jednak pamiętać, że gra została opracowana tak, aby dawać przyjemność – nie siniaki. Dlatego uderzenie strzałą to po prostu lekkie „stuknięcie” w ciało, nie sprawiające ani bólu, ani nie pozostawiające śladów. Zasady przewidują używanie sprzętu ochronnego, jak maski na twarz oraz osłona przedramienia, a strzały nie niosą ze sobą ładunku farby – ich końcówki są wykonane z gąbki lub gumy. W takim przypadku nie ma potrzeby noszenia ubrania ochronnego, nie ma także szansy na zabrudzenie własnego.

Archery Tag – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Firm oferujących zabawę Archery Tag jest coraz więcej – ta aktywność dotarła do Polski niedawno, ale jej uniwersalność sprawiła, że szybko wzbudziła powszechne zainteresowanie. Nic jednak dziwnego, biorąc pod uwagę atrakcyjność – rozrusza każdy event i imprezę firmową, doskonale nadaje się jako wypad na urodziny ze znajomymi, na imprezę integracyjną, a także jako atrakcja dla dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrzyknąć się z przyjaciółmi i rozegrać kilka bitew dla rozruszania po całym tygodniu pracy.
W przypadku spotkań firmowych i integracyjnych rozgrywka w zespołach buduje poczucie wspólnoty oraz tzw. teambuildingu. Pozwala również na lepsze poznanie się zawodników. To samo dotyczy młodszych graczy – wyrabia w nich poczucie kooperacji z innymi w celu osiągnięcia wspólnego celu. A obojętnie od tego, z jakiej okazji została zorganizowana rozgrywka, jej uczestnicy z pewnością zachowają mnóstwo radosnych wspomnień ze wspólnej zabawy!
Organizacją takich imprez zajmują się przede wszystkim firmy eventowe, a także różnego rodzaju kluby sportowe oraz zainteresowań, np. rekonstrukcyjne czy LARP-owe. W Internecie można znaleźć dziesiątki propozycji spędzenia czasu w ten właśnie sposób.

Archery Tag – jak wygląda gra?

Jak wygląda bitwa łuczników? Tutaj nie da się stworzyć jednego, uniwersalnego opisu, ponieważ ile firm organizujących zmagania, tyle dostępnych scenariuszy. Ponadto ważna jest liczba uczestników. Z grubsza można zabawę podzielić na zmagania indywidualne i zespołowe. W pierwszym przypadku mamy zasadę „wszyscy przeciwko wszystkim”, zaś zwycięzcą może zostać ta osoba, która w określonym czasie trafi największą ilość przeciwników lub też zostanie trafiona najmniej razy. To już zależy od zasad. Oprócz zabaw w eliminowanie rywali mamy także „zdobywanie bazy”. Polega to zwykle na tym, że każda drużyna ma swoją „strefę-bazę”, w której stoi tarcza. Zadanie polega na przewróceniu jej za pomocą silnego strzału – w tym zaś celu trzeba się podkraść odpowiednio blisko, co próbują uniemożliwić obrońcy.
Drugie kryterium podziału to pole gry. Może mieć ono rozmaite wymiary i dzielić się na kilka stref, wypełnionych różnego rodzaju przeszkodami. Mogą być one dmuchane lub trwałe. Dają osłonę zawodnikom i pozwalają na spokojne przygotowanie się do strzału. Jest także wiele scenariuszy, w których gracze rozpoczynają zabawę… bez łuku i strzał. Są one porozkładane przez sędziego na polu gry i obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Czyli kto pierwszy chwyci broń, nie czeka, aż inni uzbroją się, tylko od razu strzela.
Oczywiście to tylko przykłady. Jak wspomniano – ilu organizatorów „łuczniczego paintballa”, tyle pomysłów i rozwiązań.

Co jest potrzebne do organizacji Archery Tag?

Myślisz o samodzielnej organizacji bitwy łuczników dla znajomych lub rodziny? A może chcesz zacząć prowadzić biznes, polegający na organizacji takich imprez? Jest to możliwe, ponieważ wszystkie niezbędne do tego elementy znajdziesz w sklepie e-luk. Oferuje on łuki, strzały, ochraniacze, maty i figury, a także zestawy dla osób zarówno zaczynających swoją przygodę z bitwami łuczników, jak i zaawansowanych. Do przygotowania Archery Tag nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń – w zabawie tego typu mogą brać udział osoby od 13. roku życia, jednak konieczne jest zapewnienie bezpiecznych strzał oraz osłon na twarz i głowę.
Kompletne zestawy do Archery Tag różnią się między sobą ceną, a także rodzajem i ilością elementów. Najbardziej rozbudowana propozycja to zestaw SILVER dla dwóch drużyn ARCHERY TAG. Jest on przeznaczony dla 10 osób – zawiera tyle właśnie łuków Rolan Snake o niewielkiej sile naciągu oraz trzydzieści wykonanych z włókna szklanego LARP strzał. Przy pełnej rozgrywce, czyli na 10 osób (np. dwie drużyny po pięć) każdy z graczy ma 3 strzały, przy mniejszej ilości można je rozdzielić w inny sposób. Do każdego łuku dochodzi maska ochronna V-force Armor, ochrona przedramienia Sekula-Archery oraz ochrona cięciwy Saunders. W komplecie znajduje się 8 figur, a także dwie maty piankowe.

Zestaw SILVER dla dwóch drużyn ARCHERY TAG + 8 figur
Warto zatrzymać się przy wspomnianych figurach. Mamy tu cztery formy – dwie piramidy, dwa walce, dwa stożki oraz dwie nieregularne. Wykonane są ze zbrojonej folii PCV, co gwarantuje ich trwałość. Po nadmuchaniu stają się sztywne i jakiekolwiek popchnięcie przez zawodnika lub rzucenie się na nie nie powoduje żadnych odkształceń. Wszystkie wyposażone zostały w uchwyty do mocowania figury do podłoża w pionie jak i w poziomie. Po spuszczeniu powietrza można je złożyć i łatwo przewieźć np. w torbie czy pokrowcu.

Znajdujące się w zestawie strzały IDV LARP FLAT mają miękką gąbkę zamiast grotu. Gąbka amortyzuje uderzenie w momencie trafienia, a ze względu na brak ostrych elementów jest w pełni bezpieczna. Promień strzał został wykonany z włókna szklanego, a dodatkowo strzały zostały obciążone, przez co osiągają niewielkie prędkości i odległości. Czynniki te dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo w trakcie używania. Długość każdej strzały wynosi ok. 84 cm.
Maty łucznicze (dostarczane wraz ze stojakami) posiadają pięć wymiennych insertów. Doskonale nadają się zarówno do ćwiczeń w strzelaniu z łuków, jak i mogą stanowić przeszkody podczas zmagań Archery Tag lub stanowić cel do zdobycia podczas samej zabawy.
Nie ma również problemu, aby zestawy kupować pojedynczo. W sklepie można znaleźć zestaw ARCHERY TAG 3 INDOOR GOLD. Składa się na niego łuk Rolan Snake, 3 strzały IDV LARP FLAT, maska V-force Armor oraz ochrony: na przedramię i na cięciwę oraz palce.

ZESTAW ARCHERY TAG 3 INDOOR GOLD
Co istotne, majdan w łuku ma wcięcie po obu stronach, dlatego może być używany zarówno przez łuczników prawo- jak i leworęcznych. Strzały przeznaczona są do łuków o niewielkiej wadze naciągu, dlatego nie można ich używać podczas strzelania z łuku bloczkowego. Maska V-force Armor używana jest w wielu zestawach do Archery Tag i praktycznie nie można sobie wyobrazić zabawy bez jej stosowania. Została wykonana z wysokiej jakości, twardych, a zarazem lekkich tworzyw sztucznych. Uniwersalny rozmiar umożliwia dopasowanie do każdej głowy, a we wnętrzu, w miejscach stykania się ze skórą ma dla wygody i higieny gąbkę o właściwościach antybakteryjnych. Na tym nie koniec zalet – jej odporna na pęknięcia szybka została pokryta powłoką zapobiegającą parowaniu.

Oprócz elementów dostępnych w zestawach wszystkie można kupować pojedynczo, a więc w przypadku np. uszkodzenia strzały można w każdej chwili zaopatrzyć się w nową. Dotyczy to także elementów, które można rozstawiać na polu walki – nic nie stoi na przeszkodzie, aby do posiadanego zestawu dokupić kolejne figury lub maty z podstawkami i konfigurować obszar w dowolny sposób. Jedyne ograniczenia to tylko teren zabawy… i wyobraźnia.

Archery Tag będzie się coraz bardziej rozpowszechniać – pomysł na to, aby organizować odpłatnie tego typu imprezy może być strzałem w dziesiątkę. Dlatego już dziś zapoznaj się ze sprzętem przeznaczonym do takich zabaw! A może łuk profesjonalny? Sprawdź naszą ofertę!

Polecane

ZESTAW ARCHERY TAG 3 INDOOR GOLD

ZESTAW ARCHERY TAG 3 INDOOR GOLD

578,79 zł brutto/1komplet6092.50 pkt.
ARCHERY TAG 3 INDOOR

ARCHERY TAG 3 INDOOR

491,93 zł brutto/1komplet5178.20 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 500,22 zł/1kompletCena regularna 549,00 zł brutto/1komplet
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3057 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Sprawnie i szybko - polecam
2024-03-31
Szybka obsługa zakup bez problemu polecam
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel