Co charakteryzuje łuki wschodnie?
2020-08-19

Łuki wschodnie to łuki, które wzorowane są na historycznej broni, jakiej używano powszechnie na terenach Azji. Można odróżnić je od zwykłych już na pierwszy rzut oka - mają charakterystyczny profil. A czym różnią się w praktyce od klasycznych modeli?
Łuk wschodni, czyli łucznictwo z bogatą historią
Jak sugeruje to sama nazwa, łuki wschodnie pochodzą z krain położonych na wschód od Polski, a ich nazwa sięga średniowiecza i późniejszych wieków, kiedy to przybyły do Europy wraz z Mongołami oraz Turkami. We wcześniejszych wiekach używali ich m.in. Scytowie czy Hunowie. Łuki te nazywane są również łukami refleksyjnymi oraz – rzadziej – azjatyckimi. W przypadku każdego ludu występowała charakterystyczna konstrukcja broni - łęczysko było zagięte do przodu, dzięki czemu siła wystrzelonej strzały do łuku była znacznie większa od klasycznego łuku, jakiego używano w Europie. Podobno najlepsze łuki tej konstrukcji miały zasięg wynoszący nawet 800 metrów! Pozwalało to na rażenie na odległość wrogów zarówno w polu, jak i podczas oblężeń miast, dlatego korzystała z niego zarówno piechota, jak i kawaleria.
Skąd taka wielka siła? Otóż łuk klasyczny czy łuk angielski nie mają wygiętych ramion, zaś w przypadku łuku wschodniego takie ich ukształtowanie wymusza w niejako naturalny sposób większą siłę naciągu, a co za tym idzie - zwiększa to siłę wystrzału. Wiele odmian łuków wschodnich ma sztywne zakończenia ramion wraz ze wspornikami i zaczepami na cięciwę, dzięki czemu podczas naciągania działała tylko część cięciwy, a podczas jej zwalniania odginają się zakończenia łuku - zwiększając energię wyrzucanej strzały, co z kolei wpływa na jej siłę uderzenia oraz długość lotu.
Jakie łuki wschodnie można nabyć współcześnie?
Obecnie nowoczesne łuki wschodnie, tworzone z myślą nie o wojnie, a zastosowaniach sportowych i rekreacyjnych, uznawane są za bardzo dokładne oraz dynamiczne. Zawsze są to produkty wysokiej klasy, wykonane z najlepszych materiałów. Dobrym przykładem są te modele:
SKB 50 – ten łuk Samick jest wzorowany na wyglądzie starych łuków wschodnich, ale wykonano go z wysokiej jakości materiałów. Są nimi włókno szklane połączone z drewnem klonu oraz orzecha i palisandra. Przeznaczony jest dla osób prawo- i leworęcznych, a jego długość wynosi ok. 127 cm (50”). Co najlepsze - można polecić go zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom.
White Feather Wingz Carbon 50" - jak sugeruje to sama nazwa, jest to również model o długości 50”, ale dostępny w kilku wersjach siły naciągu: od 30 do 60”. Osoby, które zajmują się łucznictwem już od lat, z pewnością zauważą podobieństwo do popularnych łuków Kaya - będzie to słuszne skojarzenie, ponieważ White Weather to następca tej serii. Cechuje się łagodnym naciągiem oraz wysoką prędkością początkową strzały. Wykonano go z myślą o lewo- i praworęcznych, a materiał wykonania to mocne i lekkie zarazem włókno węglowe.
Oczywiście na tych dwóch oferta się nie kończy, dają one jednak dobry wgląd na to, jak obecnie konstruowane są łuki wschodnie.