Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co charakteryzuje łuki wschodnie?

2020-08-19
Co charakteryzuje łuki wschodnie?

Łuki wschodnie to łuki, które wzorowane są na historycznej broni, jakiej używano powszechnie na terenach Azji. Można odróżnić je od zwykłych już na pierwszy rzut oka - mają charakterystyczny profil. A czym różnią się w praktyce od klasycznych modeli?  

Łuk wschodni, czyli łucznictwo z bogatą historią 

Jak sugeruje to sama nazwa, łuki wschodnie pochodzą z krain położonych na wschód od Polski, a ich nazwa sięga średniowiecza i późniejszych wieków, kiedy to przybyły do Europy wraz z Mongołami oraz Turkami. We wcześniejszych wiekach używali ich m.in. Scytowie czy Hunowie. Łuki te nazywane są również łukami refleksyjnymi oraz – rzadziej – azjatyckimi. W przypadku każdego ludu występowała charakterystyczna konstrukcja broni - łęczysko było zagięte do przodu, dzięki czemu siła wystrzelonej strzały do łuku była znacznie większa od klasycznego łuku, jakiego używano w Europie. Podobno najlepsze łuki tej konstrukcji miały zasięg wynoszący nawet 800 metrów! Pozwalało to na rażenie na odległość wrogów zarówno w polu, jak i podczas oblężeń miast, dlatego korzystała z niego zarówno piechota, jak i kawaleria. 

Skąd taka wielka siła? Otóż łuk klasyczny czy łuk angielski nie mają wygiętych ramion, zaś w przypadku łuku wschodniego takie ich ukształtowanie wymusza w niejako naturalny sposób większą siłę naciągu, a co za tym idzie - zwiększa to siłę wystrzału. Wiele odmian łuków wschodnich ma sztywne zakończenia ramion wraz ze wspornikami i zaczepami na cięciwę, dzięki czemu podczas naciągania działała tylko część cięciwy, a podczas jej zwalniania odginają się zakończenia łuku - zwiększając energię wyrzucanej strzały, co z kolei wpływa na jej siłę uderzenia oraz długość lotu.  

Jakie łuki wschodnie można nabyć współcześnie? 

Obecnie nowoczesne łuki wschodnie, tworzone z myślą nie o wojnie, a zastosowaniach sportowych i rekreacyjnych, uznawane są za bardzo dokładne oraz dynamiczne. Zawsze są to produkty wysokiej klasy, wykonane z najlepszych materiałów. Dobrym przykładem są te modele: 

SKB 50 – ten łuk Samick jest wzorowany na wyglądzie starych łuków wschodnich, ale wykonano go z wysokiej jakości materiałów. Są nimi włókno szklane połączone z drewnem klonu oraz orzecha i palisandra. Przeznaczony jest dla osób prawo- i leworęcznych, a jego długość wynosi ok. 127 cm (50”). Co najlepsze - można polecić go zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom. 

White Feather Wingz Carbon 50" - jak sugeruje to sama nazwa, jest to również model o długości 50”, ale dostępny w kilku wersjach siły naciągu: od 30 do 60”. Osoby, które zajmują się łucznictwem już od lat, z pewnością zauważą podobieństwo do popularnych łuków Kaya - będzie to słuszne skojarzenie, ponieważ White Weather to następca tej serii. Cechuje się łagodnym naciągiem oraz wysoką prędkością początkową strzały. Wykonano go z myślą o lewo- i praworęcznych, a materiał wykonania to mocne i lekkie zarazem włókno węglowe.  

Oczywiście na tych dwóch oferta się nie kończy, dają one jednak dobry wgląd na to, jak obecnie konstruowane są łuki wschodnie.

Polecane

Łuk White Feather Fairy 50"

Łuk White Feather Fairy 50"

785,28 zł brutto/1szt.7852.80 pkt.
Łuk White Feather Wingz Carbon 50"

Łuk White Feather Wingz Carbon 50"

887,35 zł brutto/1szt.8873.50 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 887,35 zł/1szt.Cena regularna 899,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 3052 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Dziękuję za realizację zamówienia.Jestem bardzo zadowolony.Przesyłka dotarła do mnie bardzo szybko z zawartością dokładnie taką na jaką czekałem. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych i radosnych Świąt
2024-03-18
Informacja, że paczka jest za duża powinna się znaleźć już przy wyborze formy dostawy, ale kontakt i wysyłka sprawne
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel