Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Cięciwy Sekula Archery. Poznaj jak powstają i z czego są zrobione.

2023-01-26
Cięciwy Sekula Archery. Poznaj jak powstają i z czego są zrobione.

Jak każdy łucznik rozumie, że najważniejsza dla naszych łuków jest cięciwa, dobrze wykonana oraz serwisowana odwdzięcza się niezawodnością i celnością.
Cięciwa standardowa składa się w rzeczywistości z kilku lub kilkunastu cieńszych nitek połączonych ze sobą, tworząc mocną linkę zdolną do radzenia sobie z ogromnymi siłami fizycznymi występującymi podczas strzału.


 

Cięciwa jest niezwykle ważna, dla tego omówimy jak z kawałka sznurka, tworzymy cięciwę.
Pierwszym krokiem jest dobór materiałów, takich jak włókno, z którego tworzymy cięciwę i włókno do tworzenia owijek.
Dostępnych jest wiele materiałów, z których możemy tworzyć cięciwy dla was.
Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych materiałów, ale w przypadku cięciwy potrzebujesz czegoś, co będzie wystarczająco trwałe, aby wytrzymać sesje strzeleckie.

W przypadku standardowych typów łuków refleksyjnych najlepszym materiałem do naciągania będzie Dacron. Jest to wykonane z tworzywa sztucznego PET i jest dość tanie, ale jest również wystarczająco trwałe, aby dobrze działać przez długi czas.
Jeśli używasz łuku refleksyjnego o większej wydajności lub posiadasz bardzo agresywny łuk, wybierz cięciwę typu FastFlight.

Materiał służący do owijania służy do wiązania ze sobą końców cięciwy łuku refleksyjnego w celu utworzenia pętli.
Materiał do owijania jest również nakładany na środek cięciwy, gdzie będą znajdować się punkty mocowania strzały. Te trzy obszary są narażone na duże napięcia i zużycie, więc owijka zapewnia dodatkową warstwę ochronną.

Głównym elementem niezbędnym do wykonania cięciwy refleksyjnej jest przyrząd do tworzenia cięciwy. To urządzenie składa się z kilku metalowych słupków, których można ustawić na kilka sposobów podczas procesu wykonywania cięciwy refleksyjnej.
Pozwala to na łatwe zabezpieczenie materiału naciągu podczas procesu skręcania, a także zapewnia, że naciąg utrzymuje odpowiednią wartość napięcia podczas konstruowania cięciwy.
Przyrząd do owijania sznurka pełni tę samą funkcję w mniejszej skali dla podawanej owijki.

Jak więc robimy cięciwy dla waszych łuków? Pasma materiału do naciągania są skręcone razem za pomocą przyrządu do tworzenia cięciwy, aby utworzyć cięciwę. Następnie nakłada się materiał do owijania, aby zabezpieczyć końce i środek cięciwy przed zużyciem. Jest to stosunkowo prosty proces, lecz pochłania sporo czasu.

Czego potrzebujemy, aby stworzyć dla was cięciwę:


b


Teraz przedstawię dokładnie proces tworzenia standardowej cięciwy dla łuku refleksyjnego.
Ukarze cały proces w etapach:


Etap pierwszy. Wykonywanie pomiarów.


Zanim przejdziemy do procesu tworzenia cięciwy, należy wykonać dwa główne pomiary: długość cięciwy i liczbę nici potrzebnych do jej wykonania. Aby znaleźć potrzebną długość cięciwy, potrzebna jest długość łuku w calach i odejmij od niej 4 cale. Dzięki temu uzyskujemy odpowiednią długość. Tak więc dla łuku o długości 70 ″ cięciwa powinna mieć 66 ″. Zawsze robimy z dodatkowym zapasem ½ do ¼ cala, aby umożliwić lepsze dopasowanie dla danego łuku. W naszym sklepie nie musicie nic odejmować i cięciwy zamawiają państwo od razu dla danego łuku.

Liczba nici materiału naciągowego potrzebnych do zbudowania cięciwy będzie zależała od siły naciągu łuku i punktu zerwania materiału naciągowego, którego używasz.
Punkt zerwania napisany jest na materiale do cięciwy.
Na przykład Dacron ma ogólny zakres punktu zerwania wynoszący 10 funtów.
Jeśli założymy, że próbujemy naciągnąć łuk refleksyjny dla początkujących o sile naciągu 25 lbs, możemy teraz wypracować potrzebną ilość pojedynczych cięgien.
Zostaną one skręcone razem, aby utworzyć pojedynczą cięciwę.
Bierzemy siłę naciągu łuku (25 funtów) i mnożymy ją przez cztery (100).
Następnie dzielimy to przez punkt zerwania materiału naciągu (10 funtów), co daje nam 10.
Oznacza to, że będziemy musieli skręcić razem co najmniej dziesięć pasm, aby stworzyć odpowiednio wytrzymałą cięciwę.

Etap drugi. Formowanie Sznurka. 

Teraz gdy mamy już potrzebne wymiary, czas na wykonanie cięciwy.
Ustawiamy przyrząd do cięciwy tak, aby wszystkie cztery słupki znajdowały się w linii prostej. Używamy tych dwóch słupków, aby zmierzyć długość cięciwy i zabezpieczyć urządzenie za pomocą śruby blokującej.
Na początku przywiązuje koniec materiału do pierwszego słupka. Następnie owijam wokół wszystkich słupków, Kontynuuje nawijanie, aż uzyskam odpowiednią liczbę nitek zmierzoną wcześniej.
Odcinam sznurek od szpuli materiału do nawlekania, nie tracąc naprężenia.
Rozpoczynam pierwszą owijkę i po zrobieniu kilku obrotów ucinam sznurek na słupku pierwszym i kontynuuje tworzenie pierwszego oczka. Podczas wykonywania tej czynności utrzymuje naprężenie sznurka.
Teraz muszę utworzyć oczka łuku na każdym końcu cięciwy. Pozwalają nam one zainstalować cięciwę na naszym łuku.
Tworzę około 10 cm owijki i przekręcam słupki, aby utworzyły moje pierwsze oczko.

W miejscu, w którym krzyżują się dwie nitki, mierzę szerokość. Daję to rozmiar pętli, który powinien wynosić od 3,5 do 4,5 cala, wartości mogą się różnić dla danego łuku.
Tworzymy jedną pętlę większą od drugiej, aby łatwiej było naciągnąć cięciwę i zidentyfikować, który koniec jest który.

Owijam dalej by ochronić materiał naciągowy przed przetarciami około 7-15cm i zakańczam owijkę, tworząc schowany supeł, by owijka nie rozwinęła się podczas strzelania, wystający elementy przypalam zapaliczką dla estetyki. Drugie oczko tworzymy w analogiczny sposób.

Po skończeniu oczek zdejmuję cięciwę i zakładam ją na siłownik pneumatyczny, by rozciągnąć ją do odpowiednich rozmiarów. Teraz, mierzymy cięciwy i gdy cięciwa jest odpowiednich rozmiarów, musimy zrobić owijkę środkową cięciwy.

To tutaj będą znajdować się punkty zaczepienia, co czyni ten obszar bardzo wrażliwym na przetarcia, dla tego wykorzystujemy wytrzymalszą owijkę.

Owijkę środkową tworzymy w podobny sposób jak oczka. Maszynką do owijek tworzymy pętle, która zaciska nam sznurek, po kilku obrotach staje on się naprężony, wtedy możemy kontynuować tworzenie owijki. Jak dobrze osadzić owijkę środkową, nasz serwis przez lata praktyk stworzył katalog, w którym mamy opisane wymiary danych łuków, a także parametry cięciwy dla tego stworzenie owijki środkowej jest bardzo proste, lecz gdy nie parametrów możliwe jest zmierzenie tego poprzez założenie takiej cięciwy na łuk. Bierzmy łuku i określamy punkt zaczepienia. Po znalezieniu go mierzymy 1,5 cala nad nim i zaznacz ten punkt.

Następnie zaznaczamy kolejny punkt 3 cale poniżej punktu zaczepienia. Dzięki temu uzyskujemy owijkę środkową.


Etap trzeci. Dopieszczenie cięciwy.


Ostatnie poprawki nakładamy, aby cięciwą wyszła od nas dopieszczona, zawsze dokładnie ją woskujemy, aby chronić ją przed strzępieniem i innymi uszkodzeniami. Zachowujemy szczególną ostrożność, unikamy dania zbyt dużej ilości wosku. Może to spowodować przyklejanie się innych ciał do cięciwy, a wpływa to na celność oraz żywotność cięciwy. Cięciwę pakujemy w woreczek strunowy i dokładnie opisujemy.
I właśnie w ten sposób powstają dla was nasze cięciwy, dokładamy starań, aby proces tworzenia cięciwy był szybszy tańszy oraz przykładamy się do wykonywanych przez nas cięciwy, abyście Wy, nasi Klienci, byli usatysfakcjonowani z celności Waszych łuków. To wszystko mogło wydawać się skompilowanie, ale dziękuje, że zechcieliście przeczytać, jak wygląda ten proces.Proces, który tu przedstawiłem mówi o Cięciwie ("Sekula Archery" Dacron). Posiadamy w naszej ofercie również cięciwy tradycyjne (Flemish "Sekula Archery"), których proces tworzenia jest bardziej skomplikowany, aczkolwiek też zostanie przedstawiony przeze mnie w kolejnym artykule.


Pozdrawiamy i życzymy wam celnego strzelania.

Polecane

Cięciwa "Sekula Archery" Dacron

Cięciwa "Sekula Archery" Dacron

60,00 zł brutto/1szt.600 pkt.
Cięciwa "Sekula Archery" Fast Flight

Cięciwa "Sekula Archery" Fast Flight

65,49 zł brutto/1szt.654.90 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 3097 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Rewelacja , szybka wysyłka żadnych problemów , dodam że jestem dopiero bardzo świeżym "łucznikiem" . Pozdrawiam
2024-05-13
Wysyłka błyskawiczną, towar dobrze zabezpieczony, dostawa zgodna z zamowieniem
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel