Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Cięciwa Flemish Sekula Archery. Poznaj jak powstają i z czego są zrobione.

2023-02-06
Cięciwa Flemish Sekula Archery. Poznaj jak powstają i z czego są zrobione.

Jak z poprzedniego wpisu wiemy, że najważniejsza dla naszych łuków jest cięciwa, dobrze wykonana oraz serwisowana odwdzięcza się niezawodnością i celnością. Cięciwa typu flemish składa się w rzeczywistości z kilku lub kilkunastu cieńszych nitek połączonych ze sobą, tworząc mocną linkę zdolną do radzenia sobie z ogromnymi siłami fizycznymi występującymi podczas strzału, lecz proces wykonania różni się od standardowej cięciwy.


 

Cięciwa jest niezwykle ważna, dla tego omówimy jak z kawałka sznurka, tworzymy cięciwę rekoma.
Pierwszym krokiem jest dobór materiałów, takich jak włókno, z którego tworzymy cięciwę i włókno do tworzenia owijek.
Dostępnych jest wiele materiałów, z których możemy tworzyć cięciwy dla was.
Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych materiałów, ale w przypadku cięciwy potrzebujesz czegoś, co będzie wystarczająco trwałe, aby wytrzymać sesje strzeleckie.

W przypadku standardowych typów łuków refleksyjnych najlepszym materiałem do naciągania będzie Dacron. Jest to wykonane z tworzywa sztucznego PET i jest dość tanie, ale jest również wystarczająco trwałe, aby dobrze działać przez długi czas.
Jeśli używasz łuku refleksyjnego o większej wydajności lub posiadasz bardzo agresywny łuk, wybierz cięciwę typu FastFlight.

Materiał służący do owijania służy do owijania środka cięciwy, gdzie będą znajdować się punkty mocowania strzały. Ten obszar jest narażony na duże napięcia i zużycie, więc owijka zapewnia dodatkową warstwę ochronną.

Głównym elementem niezbędnym do wykonania cięciwy refleksyjnej jest przyrząd do tworzenia cięciwy. To urządzenie składa się z kilkunastu metalowych gwoździ, których można ustawić na kilka sposobów podczas procesu wykonywania cięciwy refleksyjnej.
Pozwala to na łatwe zabezpieczenie materiału naciągu podczas procesu skręcania, a także zapewnia, że naciąg utrzymuje odpowiednią wartość napięcia podczas konstruowania cięciwy.
Przyrząd do owijania sznurka pełni tę samą funkcję w mniejszej skali dla podawanej owijki.

Jak więc robimy cięciwy dla waszych łuków? Pasma materiału do naciągania są trzymane razem za pomocą przyrządu do tworzenia cięciwy, aby utworzyć cięciwę. Jest ona skręcana przy pomocy rąk na przyrządzie do robienia cięciw. Następnie nakłada się materiał do owijania, aby zabezpieczyć środek cięciwy przed zużyciem. Jest to stosunkowo prosty proces, lecz pochłania sporo czasu.

Czego potrzebujemy, aby stworzyć dla was cięciwę:
Teraz przedstawię dokładnie proces tworzenia standardowej cięciwy dla łuku refleksyjnego.
Ukarze cały proces w etapach:

 

Etap pierwszy. Wykonywanie pomiarów.


Zanim przejdziemy do procesu tworzenia cięciwy, należy wykonać dwa główne pomiary: długość cięciwy i liczbę nici potrzebnych do jej wykonania. Aby znaleźć potrzebną długość cięciwy, potrzebna jest długość łuku w calach i odejmij od niej 4 cale. Dzięki temu uzyskujemy odpowiednią długość. Tak więc dla łuku o długości 70 ″ cięciwa powinna mieć 66 ″. Zawsze robimy z dodatkowym zapasem ½ do ¼ cala, aby umożliwić lepsze dopasowanie dla danego łuku. W naszym sklepie nie musicie nic odejmować i cięciwy zamawiają państwo od razu dla danego łuku.

Liczba nici materiału naciągowego potrzebnych do zbudowania cięciwy będzie zależała od siły naciągu łuku i punktu zerwania materiału naciągowego, którego używasz.
Punkt zerwania napisany jest na materiale do cięciwy.
Na przykład Dacron ma ogólny zakres punktu zerwania wynoszący 10 funtów.
Jeśli założymy, że próbujemy naciągnąć łuk refleksyjny dla początkujących o sile naciągu 25 lbs, możemy teraz wypracować potrzebną ilość pojedynczych cięgien.
Zostaną one skręcone razem, aby utworzyć pojedynczą cięciwę.
Bierzemy siłę naciągu łuku (25 funtów) i mnożymy ją przez cztery (100).
Następnie dzielimy to przez punkt zerwania materiału naciągu (10 funtów), co daje nam 10.
Oznacza to, że będziemy musieli skręcić razem co najmniej dziesięć pasm, aby stworzyć odpowiednio wytrzymałą cięciwę.

Etap drugi. Formowanie Sznurka. 

Teraz gdy mamy już potrzebne wymiary, czas na wykonanie cięciwy.
Ustawiamy przyrząd do cięciwy tak, aby wszystkie gwoździki znajdowały się w linii prostej a z kilku dodatkowych tworzymy literę M. 
Na początku przywiązuje koniec materiału do pierwszego słupka. Następnie owijam wokół wszystkich słupków, Kontynuuje nawijanie, aż uzyskam odpowiednią liczbę nitek zmierzoną wcześniej.
Odcinam sznurek od szpuli materiału do nawlekania.

Powtarzamy ten sam proces z drugim kolorem.


Rozpoczynam formowanie pierwszego oczka. Przykładam oba sznurki na blacie i odmierzam około 8 cali żeby wykonać większe oczko, odmierzony materiał łapię klamrą i zaczynam skręcać oba sznurki formując oczko. Podczas wykonywania tej czynności utrzymuje naprężenie sznurka.
Pozwalają nam one zainstalować cięciwę na naszym łuku.
W miejscu, w którym krzyżują się dwie nitki, mierzę szerokość. Daję to rozmiar pętli, który powinien wynosić od 3,5 do 4,5 cala, wartości mogą się różnić dla danego łuku.

Tworzymy jedną pętlę większą od drugiej, aby łatwiej było naciągnąć cięciwę i zidentyfikować, który koniec jest który.

Drugie oczko tworzymy w analogiczny sposób.

Po skończeniu oczek zdejmuję cięciwę, skręcam ją żeby umocnić włókna a następnie zakładam ją na siłownik pneumatyczny, by rozciągnąć ją do odpowiednich rozmiarów. Teraz, mierzymy cięciwy i gdy cięciwa jest odpowiednich rozmiarów, musimy zrobić owijkę środkową cięciwy.

To tutaj będą znajdować się punkty zaczepienia, co czyni ten obszar bardzo wrażliwym na przetarcia, dla tego wykorzystujemy wytrzymalszą owijkę.

Owijkę środkową tworzymy w podobny sposób jak oczka. Maszynką do owijek tworzymy pętle, która zaciska nam sznurek, po kilku obrotach staje on się naprężony, wtedy możemy kontynuować tworzenie owijki. Jak dobrze osadzić owijkę środkową, nasz serwis przez lata praktyk stworzył katalog, w którym mamy opisane wymiary danych łuków, a także parametry cięciwy dla tego stworzenie owijki środkowej jest bardzo proste, lecz gdy nie parametrów możliwe jest zmierzenie tego poprzez założenie takiej cięciwy na łuk. Bierzmy łuku i określamy punkt zaczepienia. Po znalezieniu go mierzymy 1,5 cala nad nim i zaznacz ten punkt.

Następnie zaznaczamy kolejny punkt 3 cale poniżej punktu zaczepienia. Dzięki temu uzyskujemy owijkę środkową.


Etap trzeci. Dopieszczenie cięciwy.


Ostatnie poprawki nakładamy, aby cięciwą wyszła od nas dopieszczona, zawsze dokładnie ją woskujemy, aby chronić ją przed strzępieniem i innymi uszkodzeniami. Zachowujemy szczególną ostrożność, unikamy dania zbyt dużej ilości wosku. Może to spowodować przyklejanie się innych ciał do cięciwy, a wpływa to na celność oraz żywotność cięciwy. Cięciwę pakujemy w woreczek strunowy i dokładnie opisujemy.
I właśnie w ten sposób powstają dla was nasze cięciwy, dokładamy starań, aby proces tworzenia cięciwy był szybszy tańszy oraz przykładamy się do wykonywanych przez nas cięciwy, abyście Wy, nasi Klienci, byli usatysfakcjonowani z celności Waszych łuków. To wszystko mogło wydawać się skompilowanie, ale dziękuje, że zechcieliście przeczytać, jak wygląda ten procesProces, który tu przedstawiłem mówi o Cięciwie (Flemish "Sekula Archery"). Posiadamy w naszej ofercie również cięciwy standardowe ("Sekula Archery" Dacron), których proces tworzenia jest mniej skomplikowany, aczkolwiek też zostanie przedstawiony przeze mnie w kolejnym artykule.


Pozdrawiamy i życzymy wam celnego strzelania.

Polecane

Cięciwa Flemish "Sekula Archery" Fast Flight

Cięciwa Flemish "Sekula Archery" Fast Flight

75,99 zł brutto/1szt.759.90 pkt.
Cięciwa Flemish "Sekula Archery" Dacron

Cięciwa Flemish "Sekula Archery" Dacron

73,90 zł brutto/1szt.739 pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 3100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Szybko i sprawnie
2024-05-13
Wysyłka błyskawiczną, towar dobrze zabezpieczony, dostawa zgodna z zamowieniem
Sklep stacjonarny:
Sekula Archery Łukasz Sekuła
ul. Lazurowa 59A,
20-388 Mętów
Czynne od Pn-Pt 10-16
KONTAKT:
+48 814669029
pn-pt do 11 do 16

pixelpixel